Ford Focus i ri fiton 12 çmime dhe arrin 42,100 shitje në gjashtë muajt e parë në shitje

                                                                

  

Ford Focus i ri fiton 12 çmime dhe arrin 42,100 shitje në gjashtë muajt e parë në shitje

 • Mbledhja e trofeve të reja Ford Focus përfshin dy tituj të Car of the Year dhe 12 çmime që nga dalja në shitje gjatë këtij viti. Fokusi gjithashtu renditet në listën e makinave evropiane të vitit!
 • Variant sportiv Focus ST-Line, ngjyrat Blue Chrome dhe Desert Island Blue, dhe transmetuesi i ri me tetë-shpejtësi janë ndër opsionet më të kërkuar për konsumatorët e Focus.
 • Gama e Focus-it gjithashtu ofron elegancë Titanium, Vignale luksoze dhe variacione aktive me pesë dyer dhe trup të frymëzuara nga SUV, me hapësirë ​​të brendshme të optimizuar, teknologji ndihmë për shoferin.

 

KOLONË, Gjermani, 20 dhjetor 2018 – Raft ii trofeve të Ford Focus është duke u mbushur me shpejtësi!

Model i ri Ford Focus ka fituar tashmë 12 çmime prestigjioze, duke përfshirë edhe dy tituj të drejtpërdrejtë Car of the Year, që nga shitja në Evropë gjatë verës.

 

Ford ka shitur më shumë se 42,100 vetura të reja Focus deri në nëntor deri më sot, me variantin Sportiv Focus ST-Line që përbën më shumë se 45 përqind të shitjeve.

 

Një në gjashtë klientë Focus zgjodhën ngjyrat Blue Chrome ose Desert Island Blue, përveç ngjyrave më tradicionale dhe më të njohura magnetike dhe e bardha e akullt. Një transmetim i ri me tetë-shpejtësi ka dëshmuar edhe më shumë popullaritet sesa ishte parashikuar me klientët.

"Mediat, ekspertët e makinave dhe, më e rëndësishmja, klientët janë plot me lavdërime për Focus-in tonë të ri, dhe kjo reflektohet në shumëllojshmërinë e çmimeve që po fiton makina dhe shkalla në të cilën po fluturojnë nga sallonet” tha Glen Goold, inxhinier i programit kryesor të Focus, Ford of Europe. "Të konsiderohet më e mira në një segment të tillë konkurrues është një nivel shumë i lartë lëvdimi".

 

Eksperienca gjithëpërfshirëse e drejtimit dhe përvojës së frymëzuar të besimit, e zhvilluar pas një bashkëpunimi më të ngushtë si kurrë më parë me klientët, është njohur nga publikimet dhe organizatat në të gjithë Evropën, duke përfshirë edhe titujt e Car of the Year 2019 në Kroaci dhe Finlandë.

 

Përfitimet për drejtuesit e biznesit duke përfshirë efikasitetin e karburantit të optimizuar nga motorët me naftë të sofistikuar të benzinës EcoBoost dhe dizel EcoBlue, aftësia wireless e karikimit për telefonat inteligjentë dhe lidhja e modemit me linjën FordPass Connect janë reflektuar me fitore në çmimet e Automjeteve të Vitit të Sipërmarrësve në Spanjë; çmimi i kategorisë së përfitimeve në çmimet e Fleet Awards në Republikën Çeke 2018.

Çmimi i kategorive të fituara për Focus-in e ri përfshinë "Compact Class Winner" në Auto Zeitung Auto Trophy 2018 në Gjermani; dhe Car Family Best në sferën e makinave skoceze të vitit 2018.

 

Focus-i është gjithashtu një nga shtatë makinat e përzgjedhura për çmimin Evropian të Automjetit të Vitit që do të shpallet në Mars 2019.

 

Duke ofruar më shumë hapësirë ​​të brendshme të kombinuar me materiale me cilësi të lartë, Focus-i i ri ofron gamën më të sofistikuar të teknologjive Ford të asistencës së shoferit që u janë ofruar ndonjëherë klientëve Ford duke përfshirë Adaptive Cruise Control me Stop & Go, Njohja e Limiteve të Shpejtësisë dhe Lane-Centering.

Focus në fillim të këtij viti ka marrë vlerësimin maksimal të sigurisë me 5 yje nga autoriteti i pavarur i testit të rrëzimit Euro NCAP - një nga automjetet e para që do të jepet vlerësimi më i lartë nën protokollet më të rrepta të testimit Euro NCAP.

 

Lista e plotë e çmimeve të fituara nga Ford Focus në vitin 2018 deri më sot është:

 

 • Makina e vitit 2019 - Finlandë
 • Makina e vitit 2019 - Kroacia
 • Makina familjare belge e vitit (dy kategori çmimesh) - Belgjikë
 • Makina Irlandeze e Vitit të Vitit: Makina e Vogël / Kompakt e Vitit - Irlandë
 • Autobild Golden Wheels Award: Makina më e mirë kompakte - Bullgari
 • Awards BusinessCar: Më i miri i mesëm - U.K.
 • Parkers New Car Awards 2019: Makina më e mirë e vogël familjare - U.K.
 • Çmimet e makinave skoceze të vitit 2018: makinën më të mirë familjare - Skocinë
 • Auto Zeitung Auto Trophy 2018: Fitues i kategorisë Compact - Gjermani
 • Çmimi i Madh i Automobileve Austriake: Fituesi i kategorisë së fillimit - Austri
 • Makina e Sipërmarrësve të Vitit - Spanjë
 • Çmimet e Fletëve të Çekisë 2018: Fituesi i kategorisë së përfitimit - Republika Çeke